Kaliteli Uyku Çekmenin Yalnızlık Hissini Azalttığı Ortaya Çıktı

Uyku kalitesinin yüksek olmasının hayatımızın her alanını olumlu bir şekilde etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçek. SLEEP 2024 etkinliği kapsamında pazartesi günü sunulacak yeni bir araştırma ise daha iyi uykunun tüm dünyada yaşanan büyük bir soruna iyi gelebileceğini ortaya koyuyor.

Çalışmada edinilen sonuçlara göre bilim insanları, daha iyi uyku çekmenin insanlarda yalnızlık hissini azalttığını keşfetti. Uyku kalitesi yüksek olanlarda hem duygusal hem de sosyal yalnızlık seviyesinin düşük olduğu görüldü. Çalışma bulguları Sleep üzerinden yayımlandı.

Genç yetişkinlerde daha fazla görüldü

Bunun yanı sıra araştırmacılar, uyku kalitesi ve yalnızlık arasındaki ilişkinin yaş grupları arasıdna farklılıklar gösterebildiğini de gözlemlediler. Bulgularda, daha az yalnızlık ile daha iyi uyku ilişkisinin genç yetişkinlerde (20’li yaşlar) daha fazla olduğu görüldü.

Yalnızlığın dünya çapında yaşanan ve insanları çok olumsuz etkileyen bir durum olduğunu biliyoruz. Bu nedenle etkilerini azaltmak ve doğru çözümler uygulamak için böyle çalışmalar önem arz ediyor. Araştırmacılardan Joseph Dzierzewski de yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

 “Yalnızlık önemli bir halk sağlığı krizidir. Bu yüzden de onu anlamak ve tedavi etmek için bilgilere ihtiyaç var. Sonuçlar, uykunun yalnızlığın anlaşılmasındaki oynadığı önemli rolü vurguluyor. Belki de uyku sağlığını iyileştirmelere yönelik çabalar, özellikle genç yaştakiler için yalnızlık üzerinde faydalı etkilere sebep olabilir.”

Araştırmada yaş ortalaması 44 olan ve %51’i erkeklerden oluşan 2.297 yetişkin incelendi. Katılımcılar, online bir uyku sağlığı anketi ve yalnızlık ölçeğini doldurdular. Araştırmacılar da bu yanıtları analiz ettiler. Genç yetişkinlerde neden böyle bir oran görüldüğü bilinmiyor. Dzierzewski de merak uyandırıcı bu durumun aydınlatılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmiş.

Düzenli olarak günlük 7-8 saat uyku uzmanlar tarafından daha üretken ve sağlıklı bir hayat için öneriliyordu. Aynı zamanda kaliteli ve rahat bir uykunun da önemi çok fazlaydı. Yeni çalışma da uyku sağlığının yalnızlığın etkilerinin azaltılmasında kullanılabileceğini gözler önüne sermiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x