Kırıkkale-Ankara yolunda durdurulan araçta cephanelik çıktı!

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılaması yapılan olay, 20 Ağustos 2022 akşamı yaşandı. Yunus Polisleri, Kırıkkale’den Ankara’ya gelen bir aracı saat 21.00 sıralarında durdurdu. Araçta bulunan iki kişinin şüpheli hareketleri üzerine polisler, arama işlemi yaptı.

Polis, aracın arka kısmında çok sayıda askeri malzeme olduğunu gördü. Yapılan incelemede MKE yapımı bir adet parça tesirli el bombası, 6 adet gaz bombası, askeri amaçlı kullanılan 2 adet aydınlatma fişeği ile 510 adet Kalaşnikof olarak bilinen AK 47 tüfeği fişeği bulundu.

‘MÜHİMMAT DOLU KOVAYI YOLDA GÖRDÜM’
Araç şoförü Mert Baran Kaya (22) ile Savaş Sezer (39) gözaltına alındı. Kaya, araçta bulunan mühimmat ile ilgili “Kırıkkale- Ankara istikameti Çitlekçi isimli iş yerinin yaklaşık 1 KM ilerisinde yol kenarında durdum. O sırada yol bariyerinin arka tarafında mavi bir kova gördüm. Kovanın içerisinde el bombası ve mermiler vardı. Ben de polislere teslim etmek için alarak aracımın arka koltuğuna koydum” dedi.

TELEFONUNDA SİLAH FOTOĞRAFI ÇIKTI
Kaya, yoluna bir süre devam ettikten sonra Savaş Sezer’i aracına aldığını söyledi. Kaya, cep telefonunda bulunan bazı silah görsellerine ilişkin ise “Fotoğraflardaki silahlar bana aitti. 2019 senesine ait silahların fotoğraflarıdır. Ceza evine girmeden önce bu silahları sattım” ifadelerini kullandı.

Mert Baran Kaya, askeri mühimmatı yol kenarındaki bir kovanın içinde bulduğunu öne sürdü.

‘BABASI, CEZAEVİ ARKADAŞIM’
Araçtaki ikinci kişi olan Savaş Sezer ise, daha önce ortağını öldürdüğü için 9 yıl ceza evinde kaldığını, oto hırsızlığı suçundan da işlem gördüğünü ifade etti. Sezer ifadesinin devamında “Mert Baran Kaya isimli şahsın babası Ankara’da cezaevinde yatarken arkadaşımdı. Kendisini de babasından dolayı tanırım. Araçtan çıkan bu malzemeler ile kesinlikle bir ilgim alakam yoktur” diye konuştu.

14 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ
Araç şoförü Mert Baran Kaya tutuklandı. Yapılan yargılama sonrası mahkeme kararını verdi. Mahkeme, Savaş Sezer için beraat kararı verdi. Mahkeme, Mert Baran Kaya’ya ise iki ayrı suçtan toplam 14 yıl 2 ay hapis, 28 bin 320 TL de adli para cezası verdi.

İlk derece mahkemesinin kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İstinaf, Savaş Sezer için verilen beraat kararını onadı. Mert Baran Kaya yönünden ise süreç devam ediyor. Bu arada, hükümle birlikte tutukluğun devamına karar verilen Kaya’nın daha sonra tahliye edildiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x