Macron: Niamey Büyükelçimiz kelimenin tam anlamıyla rehin alındı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’nin Nijer’de “kelimenin tam anlamıyla rehin alındığını” belirtti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Semur-en-Auxois köyünü ziyareti sırasında basına açıklama yapan Emmanuel Macron, “Nijer’de şu anda sizinle konuştuğum sırada kelimenin tam anlamıyla büyükelçilikte rehin alınmış bir büyükelçimiz (İtte) ve diplomatik görevliler var ve gıda teslim edilmesine izin verilmiyor. Askeri erzakla yemek yiyorlar” dedi.

Ne olmuştu?

Nijer’de, 26 Temmuz günü yaşanan darbenin ardından, askeri yönetim, 25 Ağustos’ta Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak büyükelçi, ülkeden ayrılmamıştı.

Fransa, “askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını” açıklamıştı.

Bunun üzerine Nijer Dışişleri Bakanlığı, 31 Ağustos’ta Fransa Dışişleri Bakanlığına gönderdiği notada Büyükelçi Itte’nin dokunulmazlığının kaldırıldığını ve sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Notadan sonra Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği etrafında sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve elçiliğe girip çıkan araçlar, Nijer güvenlik güçlerince kontrol edilmeye başlanmıştı.

Aynı şekilde Fransız askerlerinin konuşlu olduğu başkentteki “Niamey 101” isimli hava üssü etrafında da güvenlik artırılmıştı.

Viyana Sözleşmesi’nin sağladığı diplomatik dokunulmazlık uyarınca Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği’ne giremeyen askerler, dokunulmazlığını iptal ettiği Büyükelçi Itte’yi elçilik binası dışında “yakalamak” istediği belirtiliyor.

Hâlâ Nijer topraklarında bulunan Itte’nin tam nerede olduğu ise bilinmiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x