Sinan Ateş cinayetinde ortak savunma: Biz öldürmedik

Hande Atılgan – Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in 30 Aralık 2022’de öldürülmesine ilişkin dava, 18 ayın ardından yüksek güvenlik önlemleri altında dün Sincan Ceza İnfaz Kurumu’ndaki Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı. Tutuklu 22 sanığın yargılandığı dava, beş gün boyunca duruşmalar aralıksız sürecek. İlk gün tetikçi dahil kritik sekiz kişinin savunması alındı.

MHP’NİN TALEBİNE RET

MHP parti avukatları aracılığıyla davaya müdahil olma talebinde bulunurken, bu talep “suçtan zarar oluşmadığı” gerekçesiyle mahkeme heyeti tarafından oy birliğiyle reddedildi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız karara sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Mahkemenin usul ve yasaya aykırı davrandığını savunan Yıldız, “Özellikle son aylarda MHP’ye aleni bir saldırı söz konusudur” dedi.

TETİKÇİNİN İFADESİ

Tetikçi Eray Özyağcı, azmettirici olarak yargılanan Doğukan Çep’e “abim” diye hitap ederken, kendisini korumak için ilk ifadelerde yalan söylediğini savundu. Özyağcı, “Doğukan Abi’m ne dediyse yaptım. Kendi kafama göre yapmadım. Sinan Ateş’in ayaklarına ateş ettim. Selman (Ateş’in yanında olan ve omuzundan vurulan akrabası Selman Bozkurt) bana doğru hedef gözetmeksizin ateş etmeye başladı. Diğer kişi de ateş etmeye başladı. Ben de hedef gözeterek ateş ettim. Bu sırada bir ses geldi. ‘Reisi vurduk, reisi vurduk’ diye duydum. Öldürecek olsam kafasına sıkardım. Ben kimseyi öldürmedim” dedi.

‘BAŞ AKTÖRÜM’

Doğukan Çep ise duruşma başlangıcında “Bay Kemal nerede?” diye bağırdığı için salondan çıkarılırken, döndüğünde de “Ben bu davanın baş aktörüyüm” çıkışını yaptı. Savunması sırasında sık sık izleyicilere dönen Çep, Gezi Olayları sırasında karıştığı saldırı olayları sebebiyle aldığı cezalara da işaret ederek, “Yargılanırken CHP’li vekillerin gelmesine alışığım, benim davalarımı severler” dedi.

Çep, Ateş ile aralarındaki husumetin ilk ifadesinde hiç bahsetmediği bir alacak sorunu olduğunu savunarak, şöyle konuştu: “Sinan Ateş ilk tanıştığımızda Ülkü Ocakları başkanıydı. Ülkü Ocakları’yla bir bağlantım yok. (Hasan Ferit Gedik’in ölümünden ceza aldım, arama kararı çıktı) Dosyam için Ateş’ten yardım istedim, 1 milyon TL’ye dosyayı çözecek bir kanal bulduğunu söyledi. Benden para aldı (üç seferde toplamda 650 bin TL), sonra telefonlarıma çıkmadı. Her şeyi ben ayarladım, azmettirici benim. ‘Öldürün’ demedim, ayağından vurdurduk ama öldü. Nasıl öldü bilmiyorum; şok oldum, dünyam başıma yıkıldı, bütün film bitti. Bence Selman’ın kurşunuyla oldu.”

BEŞ KORUMA İLE GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeden bu yana koruma kullanan Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, duruşmaya beş polisin yakın koruması ve bir güvenlik çemberi içinde geldi. Üzerinde çelik yelek de bulunan Ateş, duruşma salonuna yeleği çıkararak girdi. Ateş, duruşmanın başında salonda CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yan yana oturdu.

Yaklaşık bir saat sonra mahkemeden ayrılan Özel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “İddianame tam işin gitmesi gereken yerde kesilmiştir. Yarım, güdük, natamam bir iddianame ile görülmekte olan bir dava ile karşı karşıyayız” dedi. Özel “Bu işin peşini bırakmayacağız. Bütün hukuki süreci takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Duruşmayı yerinde takip edenler arasında İYİ Parti, Memleket Partisi, Zafer Partisi genel başkanları ile Sinan Oğan da bulundu.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

İlk günkü önlemler kapsamında, mahkeme dışında polis kontrolü beş kilometre çapına yayıldı. Mahkeme salonunda da güvenlik sebebiyle diğer izleyicilerden ayrı bir yere oturtulan sanık yakınları, ara verildiğinde polis eşliğinde dışarı çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x